Plazi a obojživelníci část 1.

29. června 2010 v 16:05 | REMI |  PŘÍRODA V SOUČASNOSTI
Mlok Skvrnitý
Salamandra salamandra

Popis:Robustní tělo,dlouhé 14-18cm.Ocas okrouhlý,vrchní strana těla černá se žlutými,oranžovými nebo červenými pruhy a skvrnami,lesklá,spodní strana šedočerná až hnědočerná.Středem hřbetu vedou podélně dvě řady kžních žláz,na obou stranách vzadu na hlavě jsou velké příušní žlázy.
Výskyt:Severozápadní Španělsko,Německo,Polsko,po balkán až k řecku,severozápadní Turecko až Izrael,severozápadní Afrika 
Způsob života:Vlhkomilný.Aktivní převážně v noci,ve dne jej můžeme pozorovat jen za deště.Živí se plži,žížalami,pavouky a hmyzem.Z pórů příušních a kožních žláz vylučuje obrannou látku,mléčná,slabě jedovatá tekutina která působí na ústní sliznici útočníka.Vývoj probíhá ve vodě.

Salamandra salamandra

Ropucha Zelená
Bufo viridis

Popis:délka 8-10cm.Hrbolky na spodní straně prstů zadních nohou jsou jednoduché - ne tedy párovité.Vrchní strana těla nápadně zeleně skvrnitá na bílém až zeleném podkladě.
Výskyt:Jižní Švédsko,celá střední Evropa,Korsika,Sardinie,severní Afrika,východ Ruska,Střední Asie
Způsob života:Aktivní převážně za soumraku a v noci.Není choulostivá na sucho ani na tepelné změny.


Ještěrka perlová
Lacerta lepida

Popis:Je to největší evropská ještěrka,dlouhá až 65 cm(!).Je zelenavá až zelenavě žlutá,na zádech síťovitě skvrnitá,na bocích má velké okrouhlé tmavě modré skvrny.Mladí jedinci mají na vrchní straně těla černě orámovaná bílá oka.
Výskyt:Pyrenejský poloostrov,jižní Francie.Žije na suchých,skalnatých místech porostlé trnitými keři,ale také na obdělávané půdě.
Způsob života:Za dne aktivní,miluje slunce.Je plachá,reaguje již na velkou vzdálenost.Když utíká vydává chřestivé zvuky.Ráda šplhá po stromech.Požírá velký hmyz,červy,myši,menší ještěrky,malé hady,mláďata zpěvných ptáků ale i ovocem.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Venda cake Venda cake | Web | 10. července 2010 v 7:06 | Reagovat

Pěkné

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama