ORDOVIK

10. června 2010 v 15:54 | REMI |  GEOLOGICKÁ OBDOBÍ
ORDOVIK
Odrovik je prvním obdobím kdy se život posunul z moří a oceánů na souš.Ještě před 450 milion lety byla souš zcela pustá až na povlak řas blízko pobřeží.Po této době se začaly objevovat časné formy jatrovek,nekvetoucích rostin a možná i velkých řas.Ty rychle obsazovaly místa kolem bažin a vodních nádrží.Ojevovali se první bezčelistnatí.Koncem Ordoviku vypukla krutá doba ledová.Kolísání podnebí i mořské hladiny způsobily postup i ústup ledovců a to zavinilo druhé hromadné vymírání.Teplomilné korálové útesy vyhynuly a tři čtvrtiny všech mořských druhů vymizeli v době kratší než jeden milion let.
ŽIVOT V ORDOVIKU 
Teplá rovníková moře,která existovala po většinu ordoviku byla ideálním prostředím pro rozvoj života.Objevili se  korálové útesy a brzy se rošířili po většině světa.Vody oceánů zaplnili medúzy,mořské sasanky a mnohé organismi tvořící kolonie.Na mořském dně mezi útesy žilo množství živočichů s lasturami,jako byli ramenonožci.
Kontinenty v Ordoviku
Na počátku Ordoviku ležel ještě superkontinent Gondwana na jižní polokouli.Ostatní světadíly byly rozptýleny podél rovníku  a postupně se vzdalovaly,jak se oceán Iapatus rozšiřoval.Koncem Ordoviku pohyb Gondwany k jižnímu pólu vyvolal další dobu ledovou.Před 440 miliony lety ležela dnešní Afrika přímo na jižním pólu.
Zde je mapa středního Ordoviku.

Dno Ordovického moře pokryté korály a lilijicemi.
Zvíře:Loděnkovitý hlavonožec s přímou schránkou pojídající trilobita.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 InesGallegos35 InesGallegos35 | E-mail | Web | 6. ledna 2012 v 13:00 | Reagovat

Houses are expensive and not everyone can buy it. But, <a href="http://goodfinance-blog.com">loans</a> was created to support people in such situations.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama