KARBON

11. června 2010 v 13:32 | REMI |  GEOLOGICKÁ OBDOBÍ
KARBON
V období karbonu vládly na většině Země tropické podmínky. Rozsáhlá mělká šelfová moře a bažiny pokrývaly pobřežní pláně. Hmyz i obojživelníci našli v bažinách ideální prostředí. První obojživelníci vypadali trochu jako mloci, ale brzy se vyvinulo mnoho rozmanitých forem, některé obrovské. V teplém vlhkém klimatu bujely rozsáhlé lesy mohutných stromových kapradin, které obohacovaly prostředí kyslíkem. Rostly zde také obří přesličky, plavuně a semenné rostliny. Velké množství odumírající vegetace vytvářelo mocné vrstvy rašeliny, která se později změnila v černé uhlí. Podle toho dostalo celé období původní, dnes již nepoužívané jméno - kamenouhelné.

ŽIVOT V KARBONU
Tehdy žilo mnoho typů čtyřnohých obojživelníků,od malých čolků až po druhy velké jako krokadýl.Koncem Karbonu se objevily první druhy plazů,kteří kladly vejce s pevnou skořápkou.První plazy byli drobní,ale přesto se rychle šířili na souši,kde obsazovali sušší,výše položené plochy.
--ŽIVOT VA BAŽINĚ
Rošířením pralesů zvýšilo obsah kyslíku na celé planetě, a to vedlo společně s rostoucí vlhkostí k vývoji velkých obojživelníků a hmyzu.Korokodýlům podobní obojživelníci.Jako Eryops lovili na dně bažiny.Velké karbonské vážky měly ropětí až 2m a někteří starobylí stíři byli doluzí přes 60 cm.
--STROMY
Obrovské pralesy nekvetoucích dřevin jako Lepidodendron,byli rozšířeny po celé zemi.Tato obrovská pavuň měla sloupovitý kmen s pevnými odstávajícími větvemi a mohla dorůst výšky až 35m.Kmen měl v průměru přes 2m.

KONTINENTY
Na počátku karbonu se většina souše nakupila do dvou superkontinentů - Laurasie a Gondwany.Později se k sobě ještě více přiblížili a Gondwana se znovu přesunula přes jižní pól.postup a ústup ledovců vedl ke vzniku dalších nejméně dvou dob ledových v druhé polovině karbonu.

342.jpg (128139 bytes)
Zde mapa raného karbonu.

Další mapa Karbonu i ledovou čepičkou na pólu.

Tehdejší obejživelník Eryops.

Podoba tehdejšího Karbonského pralesu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama