DEVON

10. června 2010 v 16:37 | REMI |  GEOLOGICKÁ OBDOBÍ
DEVON
Během devonu začaly zelené rostliny zvětšovat své rozměry a šířit se po souši. Koncem tohoto období již měly rostliny dřevnaté tkáně a objevily se první stromy. Ke konci devonu se podnebí silně oteplilo. Běžná období sucha se střídala s mohutnými dešti. Mořská hladina na celém světě poklesla a vznikaly pouště. Vyvinulo se mnoho typů ryb, proto se devon často nazývá věkem ryb. Bažinaté delty a říční ústí nabízely výhodné prostředí pro pronikání živočichů na souši.
ŽIVOT V DEVONU
Nejvýznamějším vývojovým krokem v období Devonu byl rozvoj čtyřnohých suchozemských živočichů.
Také členovci se stěhhovali na souš a objevil se první hmyz.Oceány ovládali obrnění bezčelistnatí a mnohem modernější čelistnatci,Žraloci a amoniti byli běžní.
--ŽIVOT NA SOUŠI
Asi před 370 miliony lety vyšli z vody na souš první čtyřnozí obojživelníci jako Acanthostega.
Vyvinuli se skupiny lalokoploutvých ryb jejichž dodnes žijícími příbuznými jsou latimerie a bahníci.Páry masitých ploutví těchto ryb se postupně měnily v nohy
SVĚTADÍLY V DEVONU
Na začátku devonu se na severu vytvořil velký superkontinent Laurasia,od Gondwany oddělený mořem Tethys.Obrovská horská pásma vznikala v budoucí východní části Severní Ameriky a v západní Evropě.Uprostřed devonu se Gondwana i většina Laurasie posunuly na jih od rovníku:jenom země které se v budoucnu měly stá Čínou a Sibiří ležely na severní polokouli daleko od rovníku.
Život v devonu.

Krajina v Devonu s tehdejšími obojživelníky.

Devonský žralok.

Mapa  Devonu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama